helpProblem Solving with Units
Consider the following exam question and student solution. Determine whether the solution is correct. If it is notcorrect, write a
note to the student explaining why it is wrong and give a correct solution.
Examquestion: You can buy a 48-pound bag of flour for $8 or you can buy a 1-pound bag for $0.41. Compare the per pound cost
for the large and small bags.
Student solution: The large bag price is 48÷$8 =$6.00 per pound, which is much more than the 41¢ per pound price of the small
bag.
Select the correct choice below and if necessary, fill in the answer box to complete your choice.
A. The students solution is correct.
B. The students solution is incorrect. The students division gives an answer with units of pounds per dollar, but he should seek
an answer in dollars per pound. The answer in dollars per pound is ——$ per pound, which is less than the $0.41 per pound for
the smaller bag.
(Round to the nearest cent as needed.)
C. The students solution is incorrect. The student should have converted 41¢ per pound to dollars per pound before writing the
exam solution. He should have converted 41¢ cents per pound to ——–$ per pound.
(Round to the nearest cent as needed.)

Purchase answer to see full
attachment




Why Choose Us

  • 100% non-plagiarized Papers
  • 24/7 /365 Service Available
  • Affordable Prices
  • Any Paper, Urgency, and Subject
  • Will complete your papers in 6 hours
  • On-time Delivery
  • Money-back and Privacy guarantees
  • Unlimited Amendments upon request
  • Satisfaction guarantee

How it Works

  • Click on the “Place Order” tab at the top menu or “Order Now” icon at the bottom and a new page will appear with an order form to be filled.
  • Fill in your paper’s requirements in the "PAPER DETAILS" section.
  • Fill in your paper’s academic level, deadline, and the required number of pages from the drop-down menus.
  • Click “CREATE ACCOUNT & SIGN IN” to enter your registration details and get an account with us for record-keeping and then, click on “PROCEED TO CHECKOUT” at the bottom of the page.
  • From there, the payment sections will show, follow the guided payment process and your order will be available for our writing team to work on it.